Kościół pw. św. Jana Pawła II

Kościół w Starym Śleszowie pw św. Jana Pawła II

Jest to kościół filialny parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jadwigi w Węgrach.
Prace przy jego powstaniu rozpoczął ks. Czesław Pacyga, który 17 lat posługiwał w parafii. – Bardzo pragnął wybudować świątynię poświęconą bł. Janowi Pawłowi II – mówi ks. Adam Andrejczuk, proboszcz w Węgrach. – Pomysłem zaraził wielu parafian, a dzięki życzliwości władz gminy oraz osób wspierających dzieło szybko znaleziono odpowiednią działkę i przygotowano projekt – dodaje. Był rok 2005, kiedy na placu, gdzie miał stanąć kościół, postawiono krzyż. Ruszyły prace, a ks. Czesław, odchodząc na emeryturę, pozostawił obiekt zadaszony, w stanie surowym i częściowo wyposażony. Nowy proboszcz, który do parafii przybył w 2011 r., kontynuował dzieło. – Tłumaczyłem ludziom, że aby wyposażyć kościół, najlepiej by było znaleźć fundatorów konkretnych dzieł. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Zaczęły się zgłaszać całe rodziny i indywidualne osoby, gotowe wspomóc swój kościół. Po roku świątynia mogła być konsekrowana.
– Z opowiadań wiem, że budowa kościoła była ogólnym zrywem w parafii. Ludzie nie szczędzili czasu, pieniędzy, modlitwy, by świątynia powstała – zaznacza ks. Adam, dodając, że ze względu na odległość dzielącą Stary Śleszów od kościoła parafialnego w Węgrach nikt nie miał wątpliwości co do potrzeby powstania tego miejsca kultu. – Wielu, szczególnie starszych parafian nie było w stanie dotrzeć na niedzielną Eucharystię. Marzyli wręcz o tym, by jak najszybciej przyjechał do Śleszowa ksiądz biskup i konsekrował tę świątynię. Dziś dziękują, że mogą na piechotę przyjść na Eucharystię. Radość mieszkańców Starego Śleszowa dzielą wszyscy parafianie, gdyż – jak tłumaczą – drogi duchowe bł. Jana Pawła II i św. Jadwigi niejednokrotnie się przecinały. – Cieszymy się, że mamy takich patronów – mówią, a ksiądz proboszcz dodaje: – O świętej z Trzebnicy nikt nie zapomina i zawsze odpust ku jej czci gromadzi całą parafię. Teraz mamy jakby drugie płuco, którym wspólnota zaczyna oddychać. Nie ukrywa, że po zakończeniu prac w Starym Śleszowie będzie chciał podjąć się remontu parafialnej świątyni w Węgrach. Po kościele w Kobylej Głowie kościół w Starym Śleszowie jest drugim w naszej diecezji miejscem kultu, któremu patronuje bł. Jan Paweł II.

Kroplę krwi papieża ma w Polsce sto parafii, kilkanaście takich relikwii trafiło na Dolny Śląsk. Wszystkie bezpośrednio od kardynała Stanisława Dziwisza. Kropla krwi jest m.in. w Starym Śleszowie w gminie Żórawina, gdzie imieniem polskiego papieża mieszkańcy nazwali swój kościół.
Proboszcz parafii w Żórawinie starannie zaplanował patrona dla nowego kościoła i cudem zdobył relikwie dla wiejskiego kościółka – kroplę krwi Jana Pawła II. Relikwie są pamiątką, one mówią nam o wezwaniu do świętości – wyjaśnia ks. Paweł Cymbrowicz z Komisji Liturgicznej Archidiecezji Wrocławskiej. 

Kamieniarz postawił dodatkowo, zupełnie za darmo, papieski pomnik przed kościołem. 

Aktualności